Mis annab arooniaveinile lillaka värvuse ja kas aroonia marjadel on ka mingeid teaduslikult tõestatud tervislikke omadusi?

Eesti Maaülikooli aianduse õppetooli emeriitprofessor Kadri Karp on pikalt uurinud aroonia marjade ja arooniaveini omadusi ning ta tegi olulisematest leidudest kokkuvõtte. Tuleta meelde kooliajal bioloogia tunnis omandatud mõisted ning ehk õpid mõne uuegi. Kasulikud teadmised nii koduveinimeistritele, kogenud veinitegijatele aga ka lihtsalt silmaringi laiendamiseks.

Kadri Karp:

Arooniaveinis on rikkalikult polüfenoole: fenoolhapped, antotsüaanid (ehk värvained), flavonoolid, flavanoolid (ehk tanniinid). Tervisele kasulikud bioaktiivsed ühendid paiknevad marjade rakkude vakuoolides, kust nende eraldumist veini soodustab viljade purustamine ja marjamassiga kääritamine. Seejuures suurendab nende eraldumist juba käärimisel tekkinud madal alkoholisisaldus. Eestis valmistatud arooniaveini analüüsiks kasutati kromatograafilist analüüsi meetodit ja leiti 21 erinevat polüfenooli, mis kõik koos on tervisele kasulikud (välja toodud teadusartiklite põhjal).

  • Suur antioksüdatiivne võime
  • Reguleerib vererõhku
  • Vähendab kiirguse mõju
  • Hoiab veresooni ja südant ning närvisüsteemi

Arooniaveini on oluline tarbida mõistlikult. Soovitatavalt talvel toidu kõrvale ja suveõhtutel pärast päevitamist või vihmaste ja jahedate ilmadega 2-3 veiniklaasi.

Eestis punase veini valmistamise traditsioonilisel viisil (kääritamine koos marjamassiga) valmistatud arooniaveinis on peamiseks polüfenooliks klorogeenhape ja klorogeenhappe isomeer neoklorogeenhape. Klorogeenhape on oluline antioksüdant, kuid mõjutab ka glükoosi sisalduse regulatsiooni ja seega takistab II tüüpi diabeedi teket.

Erinevatest uuringutest on selgunud et klorogeenhape aeglustab glükoosi imendumist. Teadlased on ka järeldanud, et klorogeenhappe toimel võivad väheneda kiirgusest põhjustatud punaste vereliblede mutatsioonid ja samuti päikesekiirguse kahjulik mõju naharakkudele.

Arooniaveinis olid antotsüanidiinidest (värvained)  enim just tsüanidiin-3-galaktotsiidi, mis mõjutas kõige enam veini värvust ja annabki veinile punakaslilla värvuse. Vähem oli teisi antotsüanidiine: delfinidiin-3-galaktotsiid, delfinidiin -3-glükosiid ja malvidiin-3-glükosiid. On palju uuringuid, kus on välja toodud tsüanidiin-3-galaktotsiidi kasulik mõju  tervisele. Esile on tõstetud antioksüdantsed omadused ja muud tervisemõjud, sealhulgas pärssiv mõju põletike, vähi ja diabeedi puhul ning ka südame ja närvisüsteemi kaitsevõime. Viimastel aastatel ilmunud teadusartiklites (avaldatud 2020 ja 2021) on välja toodud ka võime parandada/säilitada kognitiivseid funktsioone.

Flavanoolidest (tanniinid) oli suurima sisaldusega protsüanidiin C1, lisaks olid ka protsüanidiin B, katehhiin ja epikatehhiin. Selle rühma ühendite kohta on ka erinevaid uuringud, mis näitavad nende positiivset mõju seoses tugeva antioksüdatiivse toimega. Tanniinid on olulise mõjuga ka veini maitsele ja annavad veinile maitse sügavust, täidlust ja suus kuivuse tunde.

Aroonia veini positiivne mõju ei ole seotud ainult üksikute ühenditega, vaid ka teiste ühenditega seotud koosmõjuga. Näiteks leidus veinis ka rutiini (P-vitamiinid), mis aitab ära hoida trombe veres ja selle mõju suureneb koos askorbiinhappega immuunsüsteemile. Samuti leidus veinis α-tokoferooli (E-vitamiin), mis suurendab veini positiivset mõju tervisele.  

Kokkuvõtteks on vajalik rõhutada, et arooniavein ei ravi, vaid on ennetava toimega ja tervislikkus on seotud erinevate bioaktiivsete ühendite koosmõjuga.

Emeriitprofessor Kadri Karp

Eesti Maaülikool

Siit leiab väikese valiku veiniteeliste arooniaveine nii puhtalt kui ka segudes teiste kodumaiste marjadega:

Habaja Viinavabriku arooniaveinn

Valgejõe Veinivilla arooniavein “Valgejõe Punane”

Ulge talu vahutav arooniavein “Fizzaronia”

Rajuve talu aroonia-mustsõstravein “Marjamõnu”

Hirveaia veinikeldri arooniavein “Parunessi põsepuna”

Järiste veinitalu kirsi, aroonia ja mustsõstravein “Duende”.

Murimäe veinikeldri aroonia ja mustsõstravein “Aroveina”

Uue-Saaluse veinitalu aroonia-mustsõstravein “Saaluse mõisaproua”

Allikukivi veinimõisa arooniavein

Valgeranna Veinitalli mustsõstar&aroonia “Punane”

Emeriitprofessor Kadri Karbi ja Rüüp veinimeistri koostöös on valminud arooniavein nimega “Sitikpihl”. See on valmistatud just nagu artiklis kirjas – kestadel kääritamisega. Soetada saab kirjutades Facebookis Rüüp Veinid & Ala Juusa talu lehele.