18.-19. novembril toimus Kultuurikatlas Festival Maitsev Eesti, kus jagati kätte kohaliku joogikonkursi Parimad Eesti Joogid 2023 tunnustused. Eesti Veinitee liikmetele tuli neid kohe kuhjaga, mis annab tunnustust sellest, et jookide kvaliteet on iga aastaga üha kõrgem.

Auhindu üle andnud Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii ütles, et kohati tuli hindamisel isegi punktilävendit tõsta, sest vastasel juhul poleks medaleid jätkunud. Millised Eesti Veinitee limpsid, napsud ja veinid tunnustust pälvisid leiab siit postitusest altpoolt.

Lisaks jagati festivalil välja ka värskelt Eestisse laienenud Falstaffi restoranigiidi tunnustused. Eraldi väljatoomist väärib see, et Habaja Viinavabriku valiti ka ise oma pitsarestoraniga Falstaffi väga heade restoranide nimistusse. Palju õnne!

Eesti Veiniteel on suur rõõm, et tõenäoliselt tuli suur osa restoranide tunnustusest ka tänu sellele, et nende veinikaartides leidub kvaliteetseid kohalikke veine. Rääkides veinikaartidest, siis jagati samal üritusel välja ka Star Wine list tunnustused, mis tõid esile silmapaistvamaid joogikaarte Baltikumi restoranides ja vinoteekides. Siinkohal saame taas tõdeda, et ka neist leiab üsna tihti just veiniteeliste parimaid jooke. Palju õnne kõikidele võitjatele!

Millised joogid siis said medalid?

Järgneb nimekiri Eesti Veinitee tootjate jookidest, mis pälvisid tunnustust konkursil Parim Eesti Jook 2023. Kus võimalik, leiab ka otselingi tootja e-poodi, kuid küsida tasub neid jooke ka otse tootjatelt, sest ega hea kaup kaua ei seisa. Eriti medaliga kaup.

Parim alkoholivaba jook – vahujoogid, mullijoogid:

Pronks – Rabarberi mullijook Tori Siidritalult

Parim alkoholivaba jook – limonaadid:

Kategooria üldvõitja – Habaja Viinavabriku Rabarberilimonaad

Parim valge vein:

Pronks – Valgejõe Kuldne Alõtšavein

Hõbe – Alatskivi Mõisamaitsete 2022. aasta valge poolkuiv õuna-ebaküdooniavein Guvernandi kullake

Parim roosa ja punane vein:

Pronks – Valgeranna Veinitalli Metsik pohl ja Allikikivi Veinimõisa 2020. aasta Arooniavein

Hõbe – Murimäe Veinikeldri 2022. aasta poolkuiv mustika-pohlavein Must Ilves ja Alatskivi Mõisamaitsete 2022. aasta punane poolkuiv sinikuslapuuvein Välgi virmalised

Kuld – Uue-Saaluse Veinitalu 2022. aasta Õun jõhvikaga

Kategooria üldvõitja – Järiste Veinitalu puuvilja- ja marjavein Duende

Parim magus vein:

Pronks – Idea Farmi poolmagus Maripuu vein

Hõbe – Alatskivi Mõisamaitsete 2021. aasta punane poolmagus maasikavein Suvekuninganna ja Matieseni 2020. aasta Dessert Sweet Rhubab Muhu Veinitalult

Kuld – Murimäe Veinikeldri 2021. aasta poolmagus kirsivein Veinacher

Kategooria üldvõitja – Veinimäe 2022. aasta Jääsiider

Parim vahuvein:

Hõbe – Uue-Saaluse Veinitalu vahuvein 2022 Solaris, Habaja Viinavabriku kuiv Rabarber, Allikukivi Veinikoja Rohelise Sõstra vahuvein ja Tori Jõesuu Siidri- ja Veinitalu vahuvein Rabarber

Kuld –  Murimäe Veinitalu kuslapuu poolmagus vahuvein Ukuaru

Kategooria üldvõitja – Murimäe Veinitalu valgesõstra vahuvein Versailles

Parim samagonn, rumm ja muu naps:

Kuld – Valgejõe Veinivilla Marc

Parim modernne džinn ja kadaka napsud:

Hõbe – Valgeranna Veinitalli Nr 2 destillaat kadakamarjaga

Parim liköör ja marjanaps

Hõbe – Tori-Jõesuu Siidri- ja Veinitalu Ritika õunaliköör

Fotode autor Lauri Laan.