Tihti arvatakse, et Eestil puudub pikk veinitootmise traditsioon, sageli ei peeta Eestit isegi veiniriigiks. Tegelikult alustati Eestis puuvilja- ja marjaveinide tootmisega enam kui 100 aastat tagasi ja Eesti kuulub ka ametlikult veinimaade hulka.

Siin on lühiülevaade viimase saja aasta märgilisematest sündmustest veinitootmise ajaloos.

1921

Alustati puuvilja- ja marjaveinide tootmist Põltsamaal. Veinitehase ruumid saadi vana õllevabriku ümberehitamise teel ja sisseseade maksis 200 000 marka. Veinitootmisega oli siis seotud 7 inimest. (Fotode autor: Põltsamaa)

1927

Alustati puuvilja- ja marjaveinide tootmist Toompeal, Luscher & Matieseni veinitehases. Kümnendi lõpus oli seal käärimas üle 200 000 liitri puuvilja- ja marjaveine. Tehas asus Toompeal Kohtu tänaval. (Fotod: Luscher & Matiesen)

1939-1945

Kahjuks seiskas teine maailmasõda neljakümnendatel aastatel mõlemad kohalikud veinitehased. Põltsamaa tehase kohta on teada, et sõja oludes soikus tööstuslik tegevus pea täielikult. Veinivarud hävitati ja suur osa sellest valgus Põltsamaa jõkke.

1945-1991

Veinivalmistamise traditsioone, retsepte ja teadmisi kanti kodudes põlvest põlve edasi valmistades koduveine puuviljadest- ja marjadest. Veinitegemine õitses ka kolhooside veinitehastes.

2011

Toimus esimest korda Veinivilla koduveinikonkurss, mis oli mõtteliseks jätkuks ajalehe Lääne elu korraldatud koduveinikonkursile. Koduveinikonkurss tõi avalikkuse ette põlvest põlve edasi kantud veiniretseptid ja koduveinimeistrite toodangu. Samal ajal algas Eestis nn käsitööjookide revolutsioon ning tekkima hakkasid väikesed õllepruulikojad ning siidri- ja veinitootmised.

2020

Luuakse Eesti veinitalusid ühendav võrgustik Eesti Veinitee.

2022

Eesti kantakse Euroopa viinamarjakasvatuspiirkonda A. Mida see tarbijate ja tootjate jaoks kaasa tõi, saab lugeda siit.

Mis sai esimestest veinitehastest?

Nii Põltsamaa kui ka Luscher & Matieseni ajaloolised kaubamärgid elavad edasi. Luscher & Matieseni kaubamärgi taaselustas Muhu veinitalu peremees Peke Eloranta 2008. aastal, avades ajaloolise tehase koha peal Eesti joogikultuuri muuseumi. Samuti kannavad Matieseni kaubamärki Muhu veinitalus valmivad veinid. Põltsamaa tehas on veinitootmise küll lõpetanud, kuid siiski pole linn kaotanud Eesti veinipealinna tiitlit, sest lossi restorani täidab üha enam just tänapäevaste veinimeistrite toodang.

Luscher & Matieseni loo avab ka film „Mahlakuningas“, mida saab vaadata siit.

Rohkem infot Põltsamaa veinitootmise kohta leiab siit.

Kui soovid teada rohkem Eesti veinitootmise ajaloost, siis ootame teid külla. Leia enda kodule lähim või põnevaim veinitalu siit lehelt.

Viimastel fotodel on näha Luscher & Matieseni omaaegne toodang. (Fotode autor: Luscher&Matiesen)