Kolm päeva Eesti Veiniteel: teine päev
Teise päeva kava kulges järgmiselt: Veinimäe Talu – Murimäe Veinikelder – Uue-Saaluse veinitalu – Andri-Peedo juustufarm ja Pindi veinitalu veinid
VEINIMÄE
Veinimäe oli kahtlemata üks omapärasemaid ettevõtmisi, sest tubli ja hakkaja Roman on rajanud üsna väikesele maalapile hiigelsuured kasvuhooned, kus uurib, aretab ja kasvatab 75 erinevat sorti viinamarju, et leida Eesti oludele parima sobivusega sordid. Isiklikku veinimaja kui sellist ei ole, on vaid maa-ala kasvuhoonetega. Kasvuhoonete rajamisel on arvestatud ka ümbruskonna asukatega, nimelt väljaspool kasvuhooneid on samuti viinamarjad, mis on mõeldud lindudele ja rebastele, et nad ei trügiks kasvuhoonete sisse marju sööma ja see töötab. Lisaks käib ööpäevaringne rebasedisko: kasvuhoonete sees mängivad raadiod piisavalt kõvasti, et hoida neljajalgsed sealt eemal. Viinamarjad kasvavad mis mühin, mõne aasta pärast peaks saama juba piisavas koguses head veini.
MURIMÄE VEINIKELDER
Murimäe oli asukohalt reisi kõige lummavam. Peamiselt teeb pererahvas marjaveine, kuid püsitatud on ka kaks uut kasvuhoonet viinamarjadele, lisaks mäe veere terrassidel paiknev istandik. Murimäe pererahval on isegi lapselapsele vahva väike majake ehitatud, kuhu nende seitsmeaastane lapselaps on ka sisse kirjutatud. Meie Kõikidest kõige lemmikumad joogid olidki Murimäe veinikeldris, lisaks kogu nende atmosfäär ja asukoht. Ebaküdoonia, aroonia jm – kõik oli nauditav.
UUE-SAALUSE VEINITALU
Armas väike talumaja järve kõrval. Tootmine koduruumides, kuid väljas künkanõlva sees uus uhke veini hoiukelder, kuhu mahub palju toodangut. Ilmselt tuleb tootmist laiendada.
Marjaveinivalik on korralik, pererahvas ökotootmisele pühendunud.
ANDRI-PEEDO, PINDI VEINITALU
Andri-Peedo kitsefarm ja juustud. Armsad kitsekesed ja suurepärased juustud! Kohalik juustumeister on samas ka Pindi veinitalu omanik ja veinimeister.
Loe ka kolmanda reisipäeva kohta.
Teksti koostasid: Marit Lond ja Laura Mona Velmre